Mieszkanie w kamienicy ma szereg zalet. Nieoceniona jest wartość historyczna takich miejsc – nierzadko kamienice pamiętają jeszcze przedwojenne czasy. Wysokie sufity dają możliwość zbudowania antresoli, a dzięki temu, zwiększenia powierzchni użytkowej lokali. Jeśli mieszkanie posiada piękny, zabytkowy parkiet, dodatkowo podnosi to prestiż mieszkania. Kamienice wyposażone są w duże okna, które pięknie oświetlają wnętrza i podkreślają zdobienia. Najważniejszym argumentem jest jednak lokalizacja – wiekowe kamienice zlokalizowane są zazwyczaj w najbardziej prestiżowych częściach miasta, z reguły w okolicach centrum. Jeśli ważna jest dla nas bliskość do najważniejszych punktów miasta, mieszkanie w kamienicy jest świetnym pomysłem.

Prócz szeregu zalet, jakie niewątpliwie posiada inwestycja w mieszkanie w kamienicy, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą być problematyczne dla nowych właścicieli.

Kamienice, jako obiekty historyczne, podlegają zazwyczaj opiece Konserwatorów Zabytków. Przed zakupem mieszkania w kamienicy, koniecznie należy upewnić się, czy kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków. Jeśli jest, wszelkiego rodzaju remonty mogą być przykrym doświadczeniem. Trzeba mieć zgodę Konserwatora Zabytków na każdą ingerencję, na przykład wymianę stolarki okiennej.

Warto sprawdzić stan techniczny mieszkania, aby nie narazić się na ewentualne dodatkowe koszty. Nie chodzi tylko o stan zewnętrzny kamienicy, ale również i wewnętrzny. Po pierwsze, ogrzewanie. Jeśli kamienica nie ma zainstalowanego ogrzewania, trzeba wspomagać się alternatywnymi metodami, co generuje nieraz bardzo wysokie rachunki. To zresztą może być sporą zaletą podczas upalnego lata – w mieszkaniach panuje przyjemny chłód. Drugą sprawą jest na pewno stan techniczny instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Jeśli kamienica w ostatnich latach nie przechodziła generalnego remontu, trzeba się liczyć z kolejnym wydatkiem, jakim będzie wymiana tych instalacji.

W starych, nieogrzewanych kamienicach często panuje wilgoć, a co za tym idzie, zmorą mieszkańców jest grzyb. Usunięcie go to nie lada wyzwanie, a jest to na liście priorytetów, zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu będą mieszkać dzieci.

Kamienice mają dodatkową zaletę – przepiękne zdobienia. Często jednak nadgryzione są przez ząb czasu, a ich renowacja często jest kosztowna. Oczywiście, zwykle może się odbyć tylko za zgodą Konserwatora Zabytków, jeśli budynek podlega ochronie. To nie tylko dodatkowe koszty, ale i ogromna papierologia – w pewnym momencie może okazać się, że mieszkanie w kamienicy to inwestycja dla najwytrwalszych.

Zakup mieszkania jest zawsze dużym wyzwaniem dla kupujących. Wady i zalety dotyczą wszystkich rodzajów mieszkań, dlatego też nie ma się co zniechęcać do mieszkań zlokalizowanych w kamienicach. Kupując taki lokal, kupujemy nie tylko własny kąt w fantastycznej lokalizacji, ale też niesamowity klimat, którego nie dadzą nam mieszkania w bloku. Obecnie przeżywamy prawdziwy renesans kamienic, przykładowo rewitalizację przechodzą kamienice w Warszawie, w Łodzi, we Wrocławiu czy w Gdańsku. Dlaczego inwestorzy i Urzędy Miast skupiają się ostatnio na kamienicach? Bo jest na nie całkiem sporo chętnych.


Katarzyna Surma
Dział Analiz WGN