Zanim zajmiemy się analizą tego oryginalnego segmentu nieruchomości wyjaśnijmy w pierwszej kolejności, czym są inwestycje mixed use. Budownictwo typu mixed use pochodzi od angielskiego „mixed use development”, które możemy przetłumaczyć jako rozwój wielofunkcyjnego budownictwa.
Inwestycje tego rodzaju łączą w sobie funkcje mieszkalne, handlowe, usługowe, przemysłowe a nawet kulturalne. Tak zintegrowane budynki gwarantują szybki dostęp do najpotrzebniejszych instytucji i miejsc. Przykład? Najłatwiej inwestycję typu mixed use możemy zobrazować na przykładzie budynku o charakterze mieszkaniowym, dla którego mieszkańców deweloper dodatkowo wydzielił przestrzeń na sklepy handlowe, czy galerię.

Aby zobrazować, jak wygląda inwestycja typu mixed use, posłużmy się przykładem. Doskonały w tym celu będzie wrocławski Sky Tower. Słynny wieżowiec u podstawy jest galeriowcem – klienci mogą dokonywać tu codziennych zakupów w sklepach spożywczych, odzieżowych itp. Na górnym poziomie galerii handlowej znajdują się punkty gastronomiczne oraz strefa zabaw dla dzieci. Galeria handlowa ma w sumie 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W Sky Tower mieszczą się również nowoczesne powierzchnie biurowe do wynajęcia. Wieżowiec oferuje w sumie 28,5 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych biur. Powierzchnie biurowe zlokalizowane są na poziomach od 4 do 26 piętra.
Ostatnią częścią składową Sky Tower są nowoczesne apartamenty. Można je zarówno kupić, jak i wynająć. W wieżowcu dostępnych jest jeszcze kilka apartamentów w pełni wykończonych i umeblowanych, do których można wprowadzić się praktycznie od zaraz. Przykładowy z nich mieści się na 36 piętrze i liczy prawie 104 metry kwadratowe powierzchni. Apartamenty są wprawdzie luksusowo urządzone, jednak prawdziwą atrakcję stanowi widok zza okien. Wspaniała panorama miasta zachwyca dniem i nocą, zmieniając swój wygląd o każdej porze roku.

Połączenie ze sobą tak różnych funkcji w zakresie jednej inwestycji jest bardzo korzystne. Przedsiębiorcy, którym zależy na znalezieniu blisko siebie miejsca do życia, tj. wygodnego mieszkania oferującego wszelkie udogodnienia (konsjerż, sprzątanie itp.) przy równoczesnym szybkim dostępie do miejsca pracy (biura bądź sklepu handlowo-usługowego), z pewnością zainteresują się inwestycją typu mixed use. Poza pracą i mieszkaniem w obrębie jednego miejsca mamy również zapewniony dostęp do najpotrzebniejszych sklepów (spożywcze, piekarnie itp.), jak również usług i towarów handlowych. Taka kombinacja w zakresie jednej inwestycji z pewnością zainteresuje znacznie większą liczbę klientów, niż gdyby inwestycja oferowała wyłącznie powierzchnie biurowe, apartamenty na sprzedaż lub była wyłącznie komercyjną galerią handlową. Połączenie ze sobą kilku różnych projektów w jedną, dużą inwestycję, gwarantuje większy przepływ klientów (zwłaszcza do galerii handlowej) i większe zainteresowanie lokalami biurowymi i handlowymi, oraz apartamentami.

W przypadku opisywanej powyżej inwestycji swego rodzaju wisienką na torcie jest punkt widokowy, który znajduje się na ostatnim, najwyższym piętrze wieżowca. Ten atrakcyjny dodatek przyciąga turystów, którzy przy okazji skorzystają z innych udogodnień budynku, na przykład wynajmą apartament lub zrobią zakupy w galerii handlowej.

W Polsce powstaje coraz więcej łączonych inwestycji. Najczęściej spotykane jest oczywiście połączenie biur na wynajem oraz mieszkań na sprzedaż. To pokazuje, że inwestycje mixed use są w naszym kraju dobrze odbierane, a popy na nie jest potwierdzeniem, że deweloperzy mają zielone światło do tworzenia nowych projektów.

 

Magdalena Paluch
Redaktor WGN.PL